אודות החכם הרב כמוס עגיב זצוק"ל

אור גדול האיר בבית משפחת עגיב בטריפולי שבלוב, בשנת התרע"ג 1913, כאשר נולד כמוס, הבן הבכור לבית משפחת עגיב. מהר מאוד הבינו הוריו של כמוס, רבי רחמים זצ"ל, והרבנית זולה ע"ה. שלתינוק המאיר הזה תהיה תרומה גדולה ליהדות והשפעה חזקה לעם ישראל. מקובלים זיהו את הפוטנציאל של כמוס כבר מאז שהיה תינוק. והם גם צדקו, כי כבר בשנותיו הראשונות כמוס התגלה כעילוי בלימוד התורה וגם כמנהיג מלידה.

הרב כמוס עגיב, היה רבה של העיר אור יהודה, רבם של יהודי לוב בארץ ובגולה, ובשבילנו הוא סבא חם ואוהב. רב אהוב, מנהיג ואיש מופת.

הרב כמוס עגיב הוא דמות מעוררת השראה של מנהיג דתי רוחני. אדם עניו, שלא חיפש טובה לעצמו, אלא את טובת הכלל. הרב מסר את חייו על מנת לקיים את היהדות ותורת ישראל. כבר בצעירותו ניהל הרב דיאלוג ברמה הגבוהה ביותר עם המקורות היהודיים. היה למדן ושקדן והתקדם מהר מאוד למעמד גבוה בעולם הרבנות.

מסכת חייו של הרב כמוס עגיב לא הייתה פשוטה, הוא התייתם מאביו בגיל צעיר, חיי בעוני כבד ואף ניסיונו לדאוג לפרנסת המשפחה טורפד ע"י אב בית הדין רבי יצחק חי בוכובזה זצוק"ל שראה את הפוטנציאל הטמון בנער הצעיר לגדול בתורה ולא טעה.

בהמשך איבד את אחיו שנפטר ממחלת הטיפוס.

למרות שהרב כמוס ומשפחתו נאלצו לברוח מאימת המלחמה, הרב כמוס לא וויתר ונלחם כדי לדאוג לציבור שהלך אחריו. גם שהיו קשיים והיו הרבה כאלה  המשיך הרב כמוס עגיב לנהל חיי תורה עשירים ומגוונים ולהיות רועה רוחני ומנהיג לעדתו.

בלוב עבר הרב כמוס בין הקהילות היהודיות בכפרים ובערים סביב טריפולי כמו נלות, זליתן, מסילתא, תרהונה, דרנה וכמובן טריפולי עצמה. בכל אחת מהקהילות שירת הרב בתפקידים רבניים לפי הצורך בקהילה ובהתאם להוראות רבניו, לעיתים עד כדי סיכון חייו וחיי משפחתו.

כן, עד עד כדי כך הרב כמוס עגיב הוא דמות מעוררת השראה. הדור של היום צריך ללמוד מה זה להיות מוכן להקריב הכל בשביל בורא עולם.

בדרך זו הרב כמוס הפך במהרה לאחד מגדולי הדרשנים של הקהילה בטריפולי.

הנדודים של הרב המשיכו גם בארץ ישראל כאשר בהגיעם ארצה למעברות קיבל על עצמו תפקיד של רב נודד עד להתבססות כרב העיר אור יהודה והסביבה.

הרב כמוס התבסס בארץ וקבע את מקום מגוריו ברמת פנקס. הרב זכה להתקרב אל גדולי הדור מעדות המזרח ואשכנז. כמו הרב עובדיה יוסף זצוק"ל שהיה חברו הקרוב, הרב גורן זצוק"ל שהיה גם חבר קרוב, ועוד רבים אחרים.

גם ראשי ממשלות, נשיאים, שרים ומנהיגים שונים ביקרו אצלו וזכו להתברך על ידו.

 

מומלץ לקרוא מאמרים נוספים באתר. באתר זה תמצאו אוצר של חוכמה שיכולה להפוך לכם את החיים.

 

 

מאמרים נוספים שעשויי לעניין אתכם:

אהבתם? שתפו את החברים

שיתוף ב facebook
Facebook